Leszczyńska Karta Miejska (LKM / e-karta) jest to bezkontaktowa, elektroniczna  karta o formacie karty płatnoczej, będąca nośnikiem biletów elektronicznych, obowiązujących w komunikacji miejskiej w Lesznie. Każda LKM występuje w formie karty spersonalizowanej (imiennej), tak więc zawiera nadrukowane informacje o właścicielu (imię / nazwisko / zdjęcie) oraz ewentualne uprawnienia do przejazdów ulgowych bądź bezpłatnych razem z okresem ich dat obowiązywania. Karta imienna może być użytkowana wyłącznie przez osobę, której dane zostały zapisane na karcie.

 

Jak wygląda karta miejska

 

Jak korzystać z karty miejskiej

Aby korzystać z Leszczyńskiej Karty Miejskiej, należy uprzednio zakodować na niej elektroniczny bilet okresowy lub doładować środki w elektronicznej portmonetce. W przypadku posiadania ważnego (w danym dniu oraz na danym kursie) elektronicznego biletu okresowego, podczas wsiadania do pojazdu, należy zbliżyć kartę do czytnika jednego z kasowników, w celu rejestracji przejazdu. Po prawidłowej rejestracji przejazdu, kasownik potwierdzi operację za pomocą sygnału dźwiękowego oraz odpowiedniej informacji na wyświetlaczu (m.in. data ważności elektronicznego biletu okresowego). W przypadku korzystania z elektronicznej portmonetki, po zbliżeniu karty do czytnika, pobrana zostanie automatycznie opłata za przejazd zgodnie z taryfą domyślną przypisaną do karty (uwzględniając ewentualne uprawnienia do przejazdów ulgowych bądź bezpłatnych). Po prawidłowym skasowaniu biletu jednorazowego z elektronicznej portmonetki (rejestracji przejazdu), kasownik potwierdzi operację za pomocą sygnału dźwiękowego oraz odpowiedniej informacji na wyświetlaczu (m.in. pobrana kwota oraz pozostałe środki w elektronicznej portmonetce).

 

Do czego służy elektroniczna portmonetka

Elektroniczna portmonetka jest to usługa zapisana na karcie, działająca na zasadzie systemu przedpłat. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł przelać pieniądze na swoją kartę (maksymalnie do 250zł), a następnie płacić nimi za elektroniczne bilety jednorazowe bezpośrednio w pojazdach komunikacji miejskiej.